Zazimování rostlin

Autor
Publikováno

Zpracovali jsme pro vás návod, jak se postarat o svůj rostlinný svět. Nahlédněte!

Nejen medvědi v zimě spí

Ale i rostliny si rády dopřejí období vegetačního klidu. Je po sezóně. Listí všech barev a tvarů se tiše snáší k chladnoucí zemi a ve vzduchu voní první sníh. To co bylo zelené, bude zanedlouho stříbrné. Proto jim musíme věnovat naši pozornost a postarat se o ně, aby se jim i příští rok vrátila barva a vitalita.

Poryjte a připravte záhony

Není zbytí, musíme vzít do ruky rýč a záhony pořádně porýt. Půdu necháme otočenou a dále ji nerozbíjíme, připravili bychom ji tím o snadnější pronikání vody a navíc bude pořádně provětraná a to umožňuje snadnější rozkládání zbytkové organické hmoty. Ze záhonků vyjmeme cibuloviny, tam kde máme mrazuvzdorné trvalky, aplikujeme mulčovací kůru, případně máme-li k dispozici chvojí, použijeme to. Bylinky sestříháme, stejně tak i keře růží.

Co s trávníkem

Okrasný trávník naposledy pečlivě posekáme na viditelnou velikost několik centimetrů cca 3-5 cm. Pohrabeme a prohrabeme jej hráběmi na trávník nebo použijeme speciální vertikutační hrábě či přímo vertikutátor, za pomocí kterých z trávníků odstraníme mech, odumřelé části rostlin a přehlédnuté zbytky posečené trávy. Případnou lysinu dosejeme a pohnojíme k tomu určenými hnojivy.

Co s rostlinami, které máme v květináčích

Nejjednodušší recept je vzít je a přemístit je k sobě domů nebo do zimní zahrady. Nemáme-li dostatek místa, kam bychom je uložili, musíme vybrat ty, které podle našeho uvážení budou nejlépe snášet zimu a těm podat pomocnou ruku. Chránit je nutno hlavně před mrazem. Proto nejprve překontrolujeme, zdali jsou rostliny v mrazuvzdorných květináčích, pokud ne, napravte to a včas je přesaďte. Dbejte taky na to, aby to bylo dřív, než mráz poprvé pořádně štípne. Poslední úkon spočívá v tom, že je přikryjeme ochrannou látkou.

Stromy a větší keře

Ty chránit před zimou až tak nemusíme, nicméně můžeme. Pokud tak uznáme za vhodné a koruny stromů čí keřů jsou bez větších problémů dostupné, můžeme kolem nich navršit obal z netkané textilie nebo použít pytel z juty.