Facebook

Autor
Publikováno

Skvělý prostředník mezi námi a našimi přáteli. Dozvědět se, co je nového rozhodně není na škodu. Pochlubit se s fotkou, na které jste s vašim oblíbeným zpěvákem či hercem a získat u ní obdivné a závistivé komentáře, určitě polichotí vaší dušičce. Domluvit se prostřednictvím facebooku na akci s vašimi přáteli je výhoda – neprovoláte nebo nepropíšete celý kredit. Ale pozor, všeho moc škodí.


Na linku bezpečí denně zavolá několik desítek anonymů, kteří se stali obětí kyberšikany, zesměšňování. Jak jistě víme – vytvořit si fiktivní profil s cizí fotkou a vymyšleným jménem – není sebemenší problém. Registrace trvá několik málo minut a díky řízenému postupu ho zvládne téměř každý, kdo alespoň umí číst. Šikanovat, ponižovat, urážet – a to všechno VEŘEJNĚ – pak dokáže každý, kdo se za takto vytvořený profil schová.

Je to opravdu nutné?

O facebooku se také rádo prohlašuje, že je ničitel vztahů. Dvojice se na facebooku může veřejně přiznat, že patří k sobě. Když máte přítele/přítelkyni ve svých přátelích – což je podmínka, abyste si ho mohli dát „do vztahu“ – vidíte (jako i u jiných přátel, samozřejmě, ale u vaší spolužačky/spolužáka vám pravděpodobně bude úplně jedno, že komentuje fotky svých kamarádů nemravnými poznámkami) veškerou jeho aktivitu – komu lajkuje nebo komentuje fotky (komentáře si můžete přečíst), koho si přidává do přátel, jakých skupin je členem. Žárliví jedinci potom těžce nesou, že se jejich drahé polovičce líbí fotky holky ze školy, která je jen v plavkách, nebo že je dokonce komentují obdivnými „jsi kočka“ a podobně. Nejeden vztah už díky facebooku neskončil šťastně. Kamenem úrazu je, když si partneři navzájem svěří svá hesla – a co hůř – vlezou si za zády toho druhého na jeho profil. Přečtou si zprávy, které jejich oko nemělo spatřit a na hádku je zaděláno. Důvěra je stavebním kamenem každého vztahu a tímto chováním jí rozhodně nepřilepšíte…

Tip redakce infobloku: Založte si účet na facebooku. Sdílejte fotky, za které se nebudete muset stydět. Nastavte si soukromí a rozhodně se nesvěřujte naprosto se vším.