3D tiskárny jídel

Autor
Publikováno

Už v průběhu příštího roku by mělo být možné koupit si do kuchyně trojrozměrnou tiskárnu k přípravě jídel.

Přístroj Foodini vyrábí barcelonská firma Natural Machines, jeho použití bude jednoduché. V počítačovém programu bude zvolena příslušná programová předloha, tiskárna produkt vyrobí z pevných plastů.

Od čokolády po pizzu

O využití těchto postupů se však v oblasti vědy hovoří už delší dobu. A co bude možné v takové 3D tiskárně vlastně „uvařit“? Podle informací, které má k dispozici Česká tisková kancelář, může z tiskárny vyjít prakticky cokoliv – od čokoládových cukrovinek, přes pizzu až po těstoviny.

Zajímalo nás, jak bude tento přístroj fungovat. „Surovinou pro tisk jídel mají být speciální kazety s práškovými ingrediencemi, které se budou do 3D tiskáren vkládat. Stroj vytváří pokrm po vrstvách, takže bude možné připravovat i jídla s náplní či nádivkou,“ píše britský deník Daily mail.

Na tisk jídel si ještě počkáme

Zájem o tuto technologii má například americký úřad pro vesmír (NASA). Je tedy možné, že posádky kosmických lodí budou jídlo tisknout.

Není známo, kdy produkt dorazí na pulty obchodů, natož kdy na český trh. Jisté je jen to, že potravinová 3D tiskárna Foodini má stát kolem tisíce eur (přes 27 tisíc korun). K dostání by měla být v běžných prodejnách s elektronikou. š